היעדרות מהעבודה לצורך סיוע לילד בעל מוגבלות – אלו זכויותיכם

כאשר אתם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, תצטרכו להעדר מפעם לפעם לצרכים השונים של הילדים. בין היתר לצורך ליווי, סיוע אישי, השגחה הנובעים ממגבלות הילדים שלכם. בין אם הילד צעיר או נחשב למבוגר. חוק דמי מחלה מאפשר להורה לילד בעל צרכים המיוחדים להעדר מהעבודה לצורך אישי לסייע לו על חשבון המעסיק, ימי החופש שלו או ימי המחלה שלו.

 

זכויות היעדרות מהעבודה

הורים לילד עם מוגבלות זכאים להעדר באופן קבוע להעדר מעבודתם עד 52 שעות בשנה. היעדרות זו היא לצורך מתן סיוע אישי לילדים שלהם. את השעות הללו הם יקבלו ללא ניכוי משכרם בעת היעדרות שלהם. בנוסף לכך, הורים יהיו זכאים להעדר מעבודה עד 18 ימים בשנה לצורך מתן סיוע אישי לילדם. יש גם מקרים שניתן להעדר עד 36 ימים בשנה.

 

היעדרות 36 ימים בשנה

 • ימי היעדרות יהיו על חשבון ימי המחלה שצבורים לעובד, או על חשבון ימי חופשה המגיעים לו. הבחירה ביניהן נתונה לבחירתו.
 • אם מדובר בימי מחלה, הזכאות לדמי מחלה תתחיל כבר יום הראשון של העובד מהעבודה.
 • הורים לילדים עד גיל 18 לילד החולה במחלה ממארת או מחלה כלשהי שמצריכה טיפול בדיאליזה, זכרים לקבל עד 90 ימי העדשות בשנה על חשבון ימי חופשה או ימי המחלה שלהם. לפי בחירתם.
 • אסור לפטר או להפלות עובד בשל הוא הורה לילד בעל צרכים מיוחדים ומגבלות.
 • המעסיק מחויב לבצע התאמות לצרכיו של העובד. את ההתאמות ניתן לעשות לפי שעות העבודה של העובד. כל זאת עד שלא יהיה מדובר בנטפל בלתי נסביר.
 • עובד שהתפטר בשל מצב בריאותו הלקוי של ילדיו, יהיה זכאי לקבל פיצויים פיטורים.

 

פרוצדורה לקבלת תשלום על ימי מחלת הילד

מימוש תהליך זכאות לשכר על ידיד היעדרות מהעבודה, מצריך מספר פעולות. קודם כל, על העובד להוכיח שילדו הוא אכן חולה באמצעות של אישורים של רופא ילדין. שנית יש להגיש הצהרה חתונה בידי שני הבני זוג או על ידי העובד הנעדר.

על הטופס שהוגש מטעם הרופא משפחה. בהצרה צריכה להיות מוגנת על ידי שני בני הזוג. צריך לציין שמשך היעדרות מהעבודה ובמקרים אם הבן זוג עצמאי, עליו להגיש מסמכים על כך שמעידים שהוא עסק מורשה.

על כל מי שמבקש לקבל תג חנייה לנכה חובה למלא את טופס הבקשה בצירוף המסמכים הבאים:

 • מכתב החתימו של הנכה, המציין את מספרי הרכב המבוקשים להוסיף לתג. מותר עד שני כלי רכב.
 • צילום ספח של תעודת זהות
 • צילום רישיונות רכב
 • צילום של מסמכים רפואיים עדכניים מהשלושה החודשים האחרונים מרופא מקצועי
 • במקרה של החזר אגרה יש לצרף צילום שיק האגרה
 • טופס החזר אגרה

 

לסיכום

לכל הורה עם ילד בעל מוגבלות, יש הטבות. הטבות על תו הנכה של הרכב של המשפחה, וגם אישור לא להגיע לעבודה בתקופות שונות. לא ניתן לפטר את העובד על בסיס זה שהוא הורה לילד בעל מגבלות. למידע נוסף על זכויות היעדרות מהעבודה, תוכלו לבדוק באתר https://www.allrights.co.il.

אייקון של משפחה בצבע אדום, על רקע פאזל
אייקון של משפחה בצבע אדום, על רקע פאזל

אולי תאהבו גם את

איש בפאניקה
קצת על הפרעת פאניקה

הפרעת פאניקה היא הפרעה נפשית המסווגת כהפרעת חרדה. פעמים רבות אדם הסובל מהישנותם של התקפי חרדה מרובים יאובחן כסובל מהפרעת פאניקה. רבים מהסובלים מהפרעת פאניקה

קראו עוד »
מזותרפיה
הכל על טיפולי מזותרפיה

זהו לא סוד שכל אחד ואחת מאיתנו היו רוצים להשאר בעלי עור צעיר, מתוח ובריא גם בגילאים יותר מבוגרים. טיפולי מזותרפיה מיועדים לטיפול בקמטים ולשמירה

קראו עוד »
גוואשה וצ'י קונג רפואי

גוואשה וצ'י קונג רפואי כאשר מדברים על דיקור סיני לכאבי גב, או שאולי טיפול טבעי בכאבים, מדברים בין היתר על טיפולים טבעיים המבוססים על התורה הסינית. גוואשה היא למעשה

קראו עוד »